Akcesoria rowerowe

czwartek, 3 stycznia 2013

Podsumowanie sezonu 2012 i plany na 2013 rok.

W sezonie 2012 reprezentowałem team Goggle Pro Active Eyewear Team oraz w części zawodów team XC-MTB.info, czyli wortal Wielkopolskich Kolarzy MTB, którego szefem jest Rafał Przybylski. Okres startowy zamknął się dla mnie 19 wyścigami i przejechaniem łącznie 9668 km w terenie i na szosie. W stosunku do 2011 r. o + 302 km więcej. Dodam, że w samej końcówce 2012 r. mało już jeździłem na rowerze i nie udało się dociągnąć do równych 10 tys. km, ale było blisko ;). Z ważniejszych wydarzeń 2012 roku będę długo pamiętał włoską „majówkę” w Dolomitach, gdzie wziąłem także udział we włoskim, kultowym maratonie nad Jeziorem Garda. Wydarzeniem sezonu dla mnie był aktywny urlop spędzony na malowniczych trasach francuskich i szwajcarskich Alp, do którego namówiła mnie koleżanka Gizela Rakowska z Northtec Bike Team. Do tego były też fajne wycieczki bliższe i dalsze czy też przejechanie jednego dnia 200 km w terenie wokół powiatu złotowskiego.

Poniżej trochę szczegółowych statystyk z minionego sezonu:
 (kliknij w tabelę, aby powiększyć)

Pierwszą część sezonu rozpocząłem we włoskich Dolomitach
Na trasie kultowego maratonu nad Jeziorem Garda we Włoszech
W minionym roku większość kilometrów spędziłem na szosie, czego efektem były znacznie lepsze wyniki w zawodach szosowych w stosunku do 2011 roku. Postanowiłem podjąć wyzwanie i ścigałem się na dystansach 170- 200 km, a dobrze wypracowana wytrzymałość i trening podczas urlopu wysoko w Alpach pozwoliły mi uzyskać dobre rezultaty. Osiągnąłem zamierzone cele na szosie i stanąłem 3 razy pod rząd na podium: 3 miejsce w kategorii M3 (7 open) w maratonie szosowym w Kołobrzegu (11 sierpnia), 2 miejsce open w Łobzie (25 sierpnia), 2 miejsce open w Choszcznie (1 września). Uzyskałem także 4 miejsce w kat. M3 w Gorzowie. Warto dodać, że pierwszy raz brałem udział w kryterium ulicznym masters podczas Szosowych Mistrzostw Piły, co było dla mnie cennym i ciekawym doświadczeniem.

Szosowe Mistrzostwa Piły
Starty na szosie były wyjątkowo udane.
 
Oczywiście brałem także udział w zawodach MTB, od których przecież zaczynałem swoja poważniejszą przygodę z kolarstwem. Wybrałem dystansy mega, w odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy to jeździłem krótsze mini. Skupiłem się na całym cyklu Grand Prix Wielkopolski w Maratonach MTB, m.in. ze względu bliskie odległości dojazdów na zawody, dobrą atmosferę i komentarze redaktora Piotra K. :) oraz fakt, że można spotkać na nich wiele znajomych wielkopolskich koleżanek i kolegów kolarzy. W generalce GPX zająłem 10 miejsce w kategorii. Oprócz wspomnianego cyklu brałem udział w pojedynczych wyścigach jak: Czarnków, Hermanów, czy kultowe „Michałki w Wieleniu. Sezon ścigania tradycyjnie zakończyłem sztafetą w Pile. Wziąłem także udział w uroczystej Gali Rowerowej w Murowanej Goślinie podsumowującej sezon 2012.

W zawodach MTB skupiłem się na cyklu Grand Prix Wielkopolski

Teraz kilka słów na temat używanego przeze mnie sprzętu. Do aktywnych wyjazdów urlopowych używałem Scotta Scale 40 (26') na pełnej grupie XT i kołach Mavic Crossride. Roweru tego także używam do treningów w gorszą pogodę i w okresie jesienno- zimowym. Na zawody zabierałem Scotta Scale Comp 29'er na aluminiowej ramie, który od początku roku przeszedł gruntowną przemianę i przebudowę, zarówno sprzętową jak i wizualną. Obecnie wyposażony jest w pełną grupę XT z korbą dwublatową 38x26, koła XT oraz kasetę 10- cio rzędową. Rower otrzymał także nową kierownice i mostek Ritchey WCS, gripy, karbonowy koszyk i lekkie siodełko- wszystko oczywiście w kolorze czerwonym ;). Na zakończenie sezonu zakupiłem także nowy amortyzator RS Reba 29' RL. Wszystkie modyfikacje podniosły skuteczność sprzętu i obniżyły jego wagę, co mam nadzieję pomoże mi osiągać na nim dobre wyniki. Do ścigania na szosie i długich treningów z kolegami mastersami używam gruntownie przebudowanego w 2011 roku od podstaw Gianta Defy na grupie 105/Ultegra. Szosówka ta spisuje się idealnie i nigdy jeszcze mnie nie zawiodła, a wręcz przeciwnie osiągałem na niej najlepsze wyniki sezonu. W sezonie 2013 nie przewiduję większych zmian sprzętowych, bo wszystko jest już przygotowane .
Mój dzielny towarzysz maratonów MTB- Scott Scale 29'er
Podsumowując oraz analizując minione zawody i ubiegły sezon, w roku 2013 zamierzam skupić się na cyklu Grand Prix Wielkopolski w Maratonach MTB oraz na wyścigach szosowych. Teraz pozostaje solidnie trenować, czekać na efekty i pierwsze zawody. W nowym sezonie będę reprezentował Team XC-MTB.info. Do zobaczenia na trasach wielkopolskich maratonów :).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz